O nás

Vítáme Vás na stránkách Mateřské školy Pyšely

O nás

Mateřská škola Pyšely,je příspěvková organizace, jejíž zřizovatelem je Město Pyšely.

MŠ Pyšely se sídlem Na Prádle 252 -tato budova je zcela nově zrekonstruovaná v roce 2009 pro 71 dětí.Od 3.1.2022 je součástí naší školy i Odloučené pracoviště se sídlem Pražská 326, které bylo vybudováno a dokončeno v roce 2020-2021 pro 80 předškolních dětí.Celková kapacita naší mateřské školy je, v současné době ,nově od 3.1.2022 -151 předškolních dětí a nachází se zde 7 tříd, z toho je 1 třída zřízena pro děti mladší 3 let.Součástí obou předškolních zařízení jsou 2 školní jídelny s kapacitou 151 strávníků.Školu tedy tvoří 2 samostatné budovy umístěné v různých lokalitách.Mateřská škola poskytuje dětem velmi klidné, estetické a bezpečné prostředí.Každá budova má svou vlastní školní zahradu, která poskytuje dětem dostatek možností nejen pro hry, ale i pro ekologickou výchovu, kterou se naše mateřská škola zabývá, neboť jsme součástí přírody.

Vzdělávání dětí

Naše školka pracuje podle výchovného programu Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání /RVP PV/.Vzdělávání dětí probíhá podle vlastního Školního vzdělávacího programu /ŠVP/   " Svět je velká skládačka, složená z mnoha dílů.Všichni, i Ty, jsme jeho součástí".Naší snahou je záměr realizovat ve všech činnostech a situacích v průběhu celého dne.Třídy nemají speciální zaměření, s výjimkou třídy pro děti mladší 3 let.Zde vzdělávání dětí probíhá formou her, korespondujících s tématem ze ŠVP a je zaměřeno na socializaci dětí ,na upevnění dovedností a návyků.Výchovně vzdělávací složky jsou rozvíjeny při vlastní výchovně vzdělávací práci ve všech třídách.Zaměření / vize/ naší mateřské školy : Čas, prožitý v naší mateřské škole by se měl stát pro děti radostnou a příjemnou zkušeností.Chceme dětem poskytnout kvalitní základ pro budoucí život i vzdělávání.Usilujeme o to, aby děti od nás odcházely připravené na další život tak, jak jen to jde.Snažíme se maximálně využít čas dětí strávený v naší mateřské škole v jejich prospěch a naplnit ho smysluplnými a radostnými činnostmi.Rádi bychom si udrželi standart a kvalitu - tzn. bezpečné, zdravé ,efektivní prostředí pro děti i zaměstnance školy a být respektovanou vzdělávací institucí.

Stravování

Stravování dětí v obou předškolních zařízeních je zajištěno, v každé budově ,vlastní školní jídelnou.Stravování dětí se řídí vyhláškou O školním stravování.

Akce a kultura pro děti- V naší mateřské škole děti učíme o živé i neživé přírodě

a) Povídáme si s dětmi o živé přírodě- vytváříme vztah ke všemu živému na Zemi, učíme se rozpoznávat různé druhy ptáků, lesní zvěře, domácích zvířat, mořských živočichů, aj. Poznáváme názvy rostlinm stromů, květin

b) Výlety za domácími zvířátky- jezdíme nebo i chodíme na výlet za zvířátky, čteme si tematické pohádky, učíme se jak se postarat o zvířátko, ve třídě hrajeme dramatickou pohádku

c)Navštěvujeme s dětmi, téměř denně , les- učíme se poznávat stromy, listy, houby, lesní zvířata, učíme se o nich, setkáváme se i s Myslivci, děláme pokusy, tvoříme z lesních plodů, krmíme v zimě zvířátka

d)Dvakrát ročně se připravujeme pečlivě na Vítání nových občánků do Pyšel, na vystoupení v Domově seniorů a Alzheimer home v Pyšelích

Edukativní a Projektové dny v MŠ i mimo MŠ :

Malá technická univerzita- práce s projektem a plány. Ekoprogramy- poznávání světa kolem nás.Dopravní výuka- bezpečnost na silinici, na chodníku.Mobilní planetárium přímo ve školce.Předškolní plavání.

S dětmi jezdíme na školní výlety , na exkurze - ponáváme tak naši republiku, učíme se samostatnosti, bezpečnému chování

Vánoční den ve třídách- slavíme společně Mikuláše,Vánoce, povídáme si o narození Ježíška, nadělujeme si dárečky - nové hračky do tříd, tvoříme splečně s rodiči na společném setkávání

Společně si s dětmi připomínáme svátek Tří králů

Pořádáme Karneval a Masopust

Velikonoční den ve třídách- slavíme společně Velikonoce, učíme děti význam a vznik Velikonočních svátků

S dětmi slavíme Den matek- pro rodiče, prarodiče chystáme besídku, vyrábíme dárky a přáníčka

Ve třídě si děti hrají s hračkami, rozvíjejí se za dopomoci didaktických pomůcek, cvičí, sportují, komunikují, ..

S předškoláčky navštěvujeme ZŠ Pyšely, Infocentrum, Knihovnu- děti se seznamují s novým prostředím ZŠ, vytváříme kladný vztah ke knihám

Učíme děti o lidském těle, zdraví a jak se zachovat v nebezpečí

a) Lékaře se nebojíme s dětmi hravou formou povídáme o 1.pomoci, zkoušíme si různé lékařské profese,  a o zkušenosti se dělíme s opravdovými záchranáři

b)Moje tělo - učíme děti o různých částech těla, jak fungují a kde v těle jsou, vyrábíme si tematické pomůcky a modely

c) Policie,Hasiči, Záchranáři- učíme děti o významu záchranných složek a o důležitosti jejich pomoci a práce.Hrajeme si na hasiče, rádi se potkáváme s těmi skutečnými.Vysvětlujeme si v čem je např.oheň nebezpečný a jak nám pomáhá

Pro děti v MŠ pořádáme různé akce a představení, každodenně čteme dětem pohádky, příběhy

a) Loutkové a maňáskové představení- naši školku pravidelně navštěvují divadla s dětskými pohádkami, vtipné vystoupení  nebo veselé zpívání

b)Cirkusové a kouzelnické vystoupení- barevné veselé vystoupení s kouzelníky, šašky vždy děteme rozzáří úsměv

c)Den dětí - ve třídě a na školní zahradě slavíme Den dětí, pořádáme soutěže a hry, malování na obličej, aj.

d)Zimní radovánky- v zimě si užíváme sněhové nadílky- jezdíme na lopatách, stavíme iglú, sněhuláky.

Tým mateřské školy

Tvoří v současnosti 15 pedagogů, včetně ředitelky školy, 4 asistentky pedagoga, chůva pro děti mladší 3 let a 8 provozních zaměstnanců.

Těšíme se na Vás , milé děti.

Mateřská škola Pyšely, příspěvková organizace, se sídlem Na Prádle 252, 251 67 Pyšely